Mersis Nedir?

Mersis Nedir?

İŞLETMENİZE AİT MERSİS NO’YU NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ ?
Sistem veri tabanına kaydedilen tüm işletmelere 16 basamaklı bir numaralama sistemi ile numara üretmektedir. Numaralandırma sistemi şirketlerde vergi kimlik no, gerçek kişi işletmelerde ise TC Kimlik No esaslı olarak oluşturulmaktadır.
Bu kapsamda,  MERSİS veri tabanında yer alan ticari işletmelerden, vergi kimlik no’su bulunan ticaret şirketler ile sahiplerinin TC Kimlik No’ları bulunan Gerçek Kişi İşletmelere 16 haneli MERSİS NUMARASI üretimi gerçekleştirilmiştir.
İşletmeniz için yukarıda belirtilen esaslar dahilinde MERSİS NO üretilip üretilmediğinin kontrol edilmesi ile firmanız için oluşturulan MERSİS NO’da herhangi bir tereddüt yaşanması halinde, bağlı bulunan sicil müdürlüğüne veya 
mersis@gtb.gov.tr e-posta adresine firmanızın unvan, sicil no, vergi no, Gerçek kişi işletmelerde ise TC Kimlik No ve kayıtlı olunan ticaret sicili müdürlüğü bilgileriyle birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir. 
İşletmelerinize ait MERSİS Numaralarını öğrenmek üzere öncelikle siteye kullanıcı kaydının yapılması, sitede“Mersis” Başlığı altında yer alan yer alan “Şirket Sorgulama” ekranından  “Ticaret sicil No” ve “Bağlı Bulunduğu Sicil Müdürlüğü” seçilerek yapılan sorgulama sonunda ekrana gelen bilgilerden MERSİS No kolonu altında yer alan:
 Örnek : (0123-4567-8900-0013) şeklindeki numara işletmenize ait MERSİS NO’dur.

Yorumlar