KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı Nedir

Eş Finansman Kredi Programı

Oluşturulma Tarihi : 13.01.2014
KOSGEB  tarafından sağlanan, KOBİ Proje Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı, AR-GE İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı  ve Girişimcilik Destek Programları’na başvuruda bulunan, başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilerek desteklenmesi hususu karara bağlanan İŞLETME’lerin; finansmana erişimlerini kolaylaştırmak ve projelerini iş planında belirtilen zamanda tamamlamalarına yardımcı olmak amacıyla;
 
-   Akbank T.A.Ş.
-   Albarakatürk Katılım Bankası A.Ş.
-   Anadolubank A.Ş.
-   Burganbank A.Ş.
-   Denizbank A.Ş.
-   Finansbank A.Ş.
-   ING Bank
-   Şekerbank T.A.Ş.
-   T.C. Ziraat bankası
-   Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
-   Türkiye İş Bankası A.Ş.
-   Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
-   Türkiye Finans Katılım Bankası
-   Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
-   Yapı ve Kredi Bankası’nın da bulunduğu Bankalar ile KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu A.Ş tarafları arasında 05/11/2013 tarihinde “Eş Finansman Kredi Programı Protokolü” imzalanmıştır.
 
            İlgili Protokol kapsamında 01.01.2014 – 30.04.2014 tarihleri arasında protokole esas olmak üzere uygulanacak faiz/kar payı % 1 olarak belirlenmiştir.
            Belirlenen bu faiz /kar payı oranını Fibabank A.Ş. ve Turkland Bank A.Ş. uygulayamayacağını bildirmişlerdir.
 
            İşletmelerin ilgili Protokol kapsamında kullanacakları kredilerde;
 
·         KOSGEB Destek Programları kapsamında projeleri Başkanlığımız tarafından onaylanarak desteklenmesi karara bağlanan işletmeler, (Söz konusu Protokol’ün imzalanmasından önce dahi olsa, halen devam eden ve/veya tamamlanmış olan projeleri de kapsayacak şekilde) talep etmeleri halinde Eş Finansman Kredisi için ilgili protokole taraf Banka şubelerine başvuruda bulunabileceklerdir.
 
·        Bankalar, Projelere sağlayacağı eş finansman oranını belirlemekte serbest olacaktır.
 
·      Kredi kullanımına ilişkin faiz ve kredi kullanımı ile ilgili masrafların tamamı yararlanıcı işletme tarafından karşılanacaktır.
 
·         Protokol çerçevesinde, işletme kullanacağı Eş Finansman Kredisi için Banka’ya, asgari tutarlarının altında kalmamak üzere % 0,4 hizmet masrafını ve ipotek alınması halinde ise, Banka’nın  ekspertiz masrafını peşin olarak ödeyecektir.
 
Eş Finansman Kredi Programı Protokolü aksi belirtilmediği sürece 31.12.2015 tarihinde sona erecektir. 

Yorumlar